AMERYKAŃSKI ORZEŁ BIELIK

ILUSTRACJA: WIKIMEDIA COMMONS

Nazwa Haliaeetus leucocephalus pochodzi od greckich słówek hali „morze”, aiētos „orzeł”, leuco „biały”, cephalos „głowa”. Dosłownie, to biało-głowy orzeł morski.

 

Nazwa „bald eagle” koreluje z przenośnym odniesieniem łaciny klasycznej do słówka leucos, jak w literackich opisach „bezlistnych ziem zimowych”. Orły amerykańskie nie migrują na zimę, a amerykańska Alaska ma największa ich populację w świecie.

 

Możemy oglądać zdjęcia orła amerykańskiego na Wikimedia Commons, oraz przeczytać o nim w Wikipedii.

 

Orzeł bielik jest symbolem narodowym Stanów Zjednoczonych Ameryki. Kongres Kontynentalny umieścił go w Wielkiej Pieczęci w roku 1782.

 

Nie wszyscy byli z tego wyboru zadowoleni. Benjamin Franklin napisał w jednym z listów,

Co do mnie, wolałbym aby owego wyboru orła bielika na reprezentanta naszego kraju nigdy nie dokonano. To ptak złego moralnego charakteru. Nie żywi się uczciwie… Poza tym, to zawołany tchórz: mały tyrannus, nie większy od wróbla, atakuje go z odwagą i przepędza z okolicy.

 

Owszem, mówi się o bielikach, iż się żywią „oportunistycznie”, (Wikipedia), czyli adaptują się do habitatu. Łowienie ryb jest dla nich naprawdę łatwe, ale przecież nie możemy się spodziewać polowania na wieloryby, nie tylko od tych zwierząt.

EMOTICON: A JOKE

Jeżeli ciekawią nas amerykańskie krajobrazy i habitaty, możemy odwiedzić stronę National Oceanic and Atmospheric Administration
www.photolib.noaa.gov

 

Co do odwagi, nie należy się spodziewać po bielikach walki w zakresach czy terenach których nie rozpoznają za własne czy istotne. Jednak byłoby niezbezpiecznym, zbliżać się do gniazda gdy niedaleko są rodzice.

 

Bald eagle nestlings
PISKLĘTA BIELIKA, FOTOGRAFIA: DAVE MENKE

 

Wszystkie bieliki i orły przednie są ustawowo chronione. Przepisy federalne zabraniają niszczenia, niepokojenia, posiadania, oraz handlu orłem amerykańskim. Bieliki wykluwają się zależnie od temperatur. Może to być wiosna lub jesień, zależnie od regionu.

 

Orzeł amerykański symbolizuje dobre językowe umiejętności, w naszej nauce gramatyki. Jeżeli ciekawi nas ten gatunek, możemy uzyskać więcej informacji na stronie www.baldeagleinfo.com.

 

Możemy też wspierać gatunek finansowo, poprzez Fundację Orła Amerykańskiego, www.eagles.org. O Fundacji możemy przeczytać w Wikipedii: AEF

 

Reklamy