Rozdział 3. Simple, Progressive, oraz Perfect

Witryna w przebudowie

W mowie codziennej, możemy mówić o upływie czasu, biegu, bądź nurcie wydarzeń. Spróbujmy sobie wyobrazić Rzekę Czasu.

River of time looking stormy

Rzeka czasu bywa burzliwa, ale nie zawsze jest tak źle.

Możemy przekroczyć tę rzekę, używając Głazów Czasu. Głazy te zyskały swój połysk i kszatłt w szybkim nurcie czasu. Pamiętajmy iż początkowo, kiedy tylko zaczynamy pracę w jakiejś perspektywie, może nam się zdarzyć mówić czy pisać wolniej niż później, kiedy dany język wraz z perspektywą przynależy już z naszymi umiejętnościami. Możemy mieć wrażenie, iż potrzebujemy więcej czasu, by zebrać myśli. Właśnie Głazy Czasu mogą nam w tym pomóc.

Stone of time

Rzeka jest wyobrażona i głazy są wyobrażone. Możemy sobie do tego wyobrazić, że wraz z głazami wynurzają się z Rzeki Czasu wzory. Pokazują one kombinacje słówek. Musimy użyć danej kombinacji, by dany głaz przeniósł nas przez Rzekę Czasu.

Patterns to show with Stones of Time

Moglibyśmy z początku pomyśleć, że Rzeka Czasu jest za trudna. Jest tu tyle wzorów i są tak skomplikowane (!)

Możemy jednak zacząć rozpracowując nie wszystkie głazy na raz, a jeden rządek głazów za drugim.

Zwróćmy uwagę, jak my ludzie naturalnie uczymy się gramatyki. Możemy znać to zjawisko jako dziecięcą akwizycję językową. Każde z nas ma swoją strukturę gramatyczną w głowie, także gdy jesteśmy dorośli.

Kids

Dzieciaki nie uczą się z dobranych dla nich językowych form. Dzieci słyszą bądź widzą rożnorodne formy, wybierają elementy które je interesują, oraz tworzą z nich wzory. Niezależnie od pochodzenia czy etniczności, a często i bez pomocy, dzieci wyciągają wnioski, oraz ćwiczą formę językową przede wszystkim. Większość dzieci anglojęzycznych umie używać form Perfect zanim nauczy się o nich w szkole. Umiejętność ta nie musi wynikać z nauki szkolnej.

j0439449__Smiley joke PNG

 

Nasz kurs gramatyczny jest zbudowany na psychologii języka. Psychologia ta zajmuje się naturalnym uczeniem się języka i nim posługiwaniem. Każde uczenie się naturalne wiąże się z tak zwanym zanurzeniem zmysłów, czyli immersją. To znaczy, że przypatrujemy się formom językowym, zanim wyciągniemy z nich wnioski.

Zastanówmy się, czy we wzorach Rzeki Czasu nie byłoby czegoś nam znajomego.

Pattern analysis with the River of Time

Są tu nasze kluczowe słówka, will, be, oraz have. Są do tego takie same jak w naszych Polach Czasu. Możemy wrócić do Rozdziału 1 i porównać.

Zgodnie z nauką szkolną, nasze Pola przedstawiają gramatyczną TERAŹNIEJSZOŚĆ, PRZESZŁOŚĆ, oraz PRZYSZŁOŚĆ. Wzory językowe także mogą mieć etykiety gramatyczne. Etykietami tymi mogą być the Simple, the Progressive, oraz the Perfect.

RIVER OF TIME__PATTERNS AND GRAMMAR LABELS

Pomyślmy znów o Polach Czasu i skupmy się na słówkach to be oraz to have. Możemy powrócić do Rozdziału 1.

BE and HAVE in the Fields

Miejmy na uwadze, że czasy gramatyczne nie są wymysłem. Pojawiły się w toku naturalnego rozwoju języka, w czasie tysiącleci, pomagając ludziom organizować myśl o czasie i języku.

Możemy więc rozpatrywać gramatyczną TERAŹNIEJSZOŚĆ, PRZESZŁOŚĆ czy PRZYSZŁOŚĆ jako zakresy czasowe które zachowujemy jednakowo dla wszystkich języków którymi mówimy. Tylko słowne drogi jakimi wyrażamy czy odnosimy się do naszych TERAŹNIEJSZYCH, PRZESZŁYCH czy PRZYSZŁYCH zakresów czasowych będą się różnić, zależnie od języka. Inaczej mówiąc, takie zakresy byłyby myśleniem jakim obdarzamy daną sprawę, niezależnie od języka w którym mówimy. Możemy się nauczyć decydować o tych zakresach, tak jak każda osoba z umiejętnością językową. Gramatyka i tak nie może być tylko odruchem.

Zintegrujmy nasze obserwacje przed dalszą podróżą.

Auxiliary and Aspect

Link to chapter 3.1.

Feel welcome to tell me what you think

Reklamy

Zapraszam do dyskusji

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s