Absolutnie podstawowe fakty o USA

Ciałem zbiorowym zarządzającym demokracją amerykańską jest Kongres. Składa się on z Senatu i Izby Reprezentantów, a znajduje na Capitol Hill, pokazywanym ilustracją powyżej.

 

Wielu badaczy wywodzi demokrację ze starożytnej Grecji. Jak moglibyśmy porównać antyczną Grecję i nowoczesną Amerykę? Zasadniczo, starożytni Grecy rozwinęli proto-demokrację: zdarzało się im mieć królów i królowe, a byli bardzo uzależnieni od przywódców wojskowych i dziedzicznego elityzmu. Ameryka jest demokracją. Nie było nigdy królów czy królowych USA. Głową państwa jest Prezydent. Rezyduje on w Białym Domu.

 

 

Zarówno Kongres jak Biały Dom znajdują się w Waszyngtonie D.C., czyli mieście o nazwie Waszyngton w Dystrykcie Kolumbia. Waszyngton D.C. jest stolicą USA.

 

Dystrykt Kolumbia znajduje się na wschodnim wybrzeżu Ameryki.

 

Stan Waszyngton znajduje się na wybrzeżu zachodnim.

 

Możemy dostać mapy USA na stronie Atlasu Narodowego, NationalAtlas.gov.
Zazwyczaj wymieniamy miejscowość wraz z nazwą stanu, podając swój adres w Ameryce.

 

Stan Waszyngton ma swoją nazwę po Jerzym Waszyngtonie, pierwszym amerykańskim prezydencie. Jest to jedyny stan nazwany imieniem prezydenta.

GEORGE WASHINGTON

 

W Ameryce jest wiele miejsc o nazwie Waszyngton. Jerzy Waszyngton pozostaje bardzo prominentną postacią. Walczył o amerykańską wolność w Amerykańskiej Rewolucji przeciwko Anglii. Był Prezydentem w latach 1789-1797, po Wojnie.

 

Amerykańska Rewolucja miała swoje pisemne sformułowanie w Deklaracji niepodległości.

Link to post on the Declaration
CLICK TO READ ABOUT THE DECLARATION

 

Zwycięstwo rewolucji przyniosło kolejne historyczne sformułowanie, amerykańską konstytucję.

CLICK TO READ ABOUT THE CONSTITUTION

 

Ustrój amerykański został zbudowany od podstaw przez Ojców Założycieli. Niektórzy, jak Tomasz Jefferson, opisali swoje perspektywy na państwo. Monarchia elekcyjna, jak na przykład polska, nie zdobyła poparcia. Polska była krajem chronicznie upadłym. Pozycja monarchy była dożywotnia, a gmin miał mało jakie prawa cywilne. Formy monarchii dziedzicznej, jak w Anglii, oczywiście nie oferowały lepszego zabezpieczenia dla wolności narodu.

 

James Madison napisał,

 

Konstytucyjna realokacja umocowań stworzyła nowy ustrój, bez precedensu pod słońcem. Każda uprzednia narodowa władza bądź była zcentralizowana, bądź była konfederacją suwerennych państw. Nowy amerykański system nie był ani jednym, ani drugim; był mieszanką obydwu.[38]

 

Owa „nowa forma rządu” to demokracja,
tyle że dalece bardziej zaawansowana niż greckie prototypy.

Porównajmy stronę History US,

Wideo: Ameryka dostaje konstytucję

read-this-in-american-with-flag

Reklamy