1.2. Praktyka dla umysłu

Ćwiczenie 4. Spróbujmy trochę powędrować w naszych umysłach. Możemy użyć ćwiczeń 1 – 3. Podejmijmy tą krótką umysłową podróż etapami. Wszyscy mamy swój język wewnętrzny, język myśli.

 

a) Na początek, pomyślmy jak długo moglibyśmy trwać bez myślenia. Może się nam zdarzyć usłyszeć, czy nawet powiedzieć, że ktoś nie myśli. Ale to tylko mówienie, coś czego nie da się brać dosłownie. Naprawdę, nikt nie umie swego umysłu „zatrzymać”, nawet na minutę.

 

b) Skupmy wzrok na pojedynczym przedmiocie — filiżance, ołówku, jabłku w obrazku powyżej? Spróbujmy myśleć tylko o naszym obiekcie i niczym innym. Możemy sprawdzać z zegarkiem, jak długo udaje się nam wytrwać.

 

c) Zamknijmy oczy i spróbujmy nie myśleć absolutnie nic. Zegarek nam powie, czy się nam rzeczywiście udaje.

 

d) Zastanówmy się w jakim języku myślimy i jak myślimy. Czy myślimy całymi słowami? Czy nasze myśli mogłyby być jedynie obrazkami?

 

e) Powróćmy do ćwiczenia 1. Możemy wymówić dlań odpowiedzi. Czy jesteśmy jedno- czy wielojęzyczni, myślimy ściśle w słówkach i to angielskich. Wizualizujemy pisownię, czyli wyobrażamy sobie, że piszemy owe słówka. Robimy to samo z ćwiczeniem 2. Jeżeli już zrobiliśmy te ćwiczenia, nie sprawdzamy owych opowiedzi.

 

f) Czytamy ćwiczenia 1 oraz 2 ponownie, i próbujemy „wymówić” oraz „zobaczyć”, odpowiedzi jedynie w myślach. Potem je zapisujemy. Robimy też ćwiczenie 3. Nawet nie szepczemy (!)

 

Z początku możemy myśleć, że trudno się „zdyscyplinować” i świadomie kierować swoim myśleniem. Bardzo ważne, byśmy spróbowali. “Wymowa” czy „pisanie” w myślach przed mownym czy pisemnym działaniem może znacznie wzmocnić nasze językowe nawyki.

 

My ludzie mamy naturalnie język wewnętrzny. Dla przykładu, ciche czytanie jest szybsze niż czytanie na głos, a ułatwia to język wewnętrzny. Nie jest on całymi słowami, czy nawet dźwiękami mowy. Ma tylko śladowe aspekty języka mówionego czy pisanego.

 

Język wewnętrzny to wysoce zaawansowany sposób naszych ludzkich mózgów by korelować językową wiedzę i wprawę. Nie znamy języka naprawdę, o ile nie należy on z naszą biegłością wewnętrzną. Co ważne, możemy ćwiczyć, by zwiększyć nasze wewnętrzne zdolności intelektualne.

 

Zapraszam do dalszej językowej podróży.

Link to chapter 2. Verb form WILL in the fields of time

 

Reklamy

Zapraszam do dyskusji

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s